Back

KOGNITYVINĖ (PAŽINTINĖ) IR ELGESIO PSICHOTERAPIJA

KET psichoterapija – psichoterapinio gydymo rūšis, kuri padeda žmonėms išmokti atpažinti ir keisti destruktyvius ar nerimą keliančius mąstymo ir elgesio modelius, kurie turi neigiamą įtaką jų emocijoms ir savijautai.

Kognityvioji elgesio terapija yra viena iš efektyviausių terapijų, kurios veiksmingumas įrodytas moksliniais tyrimais. NICE (angl. National Institute for Health and Clinical Excellence, liet. Didžiosios Britanijos Nacionalinis sveikatos ir klinikinės kompetencijos institutas) rekomenduoja KET terapija gydyti įvairiausius sutrikimus.

Kognityvinės elgesio terapijos tikslas – psichoterapine intervencija keičiant mąstyseną gydyti psichologinius sutrikimus, mažinti jų simptomus, neadaptyvų elgesį pakeisti adaptyvesniu, funkcionalesiu. Stengiamasi sušvelninti simptomus, bet pagrindinis tikslas – pašalinti mąstymo šališkumą ir pakeisti pagrindinius įsitikinimus, dėl kurių žmogus gali patirti stresą. Tai reiškia, kad žmonės, kurie patiria psichologinį diskomfortą, dažnai turi neteisingų ar nepagrįstų įsitikinimų apie save, kitus ar pasaulį. Pavyzdžiui, jie gali manyti, kad yra bejėgiai, nevertingi, nesėkmingi, neverti meilės, kalti dėl visko, blogi ir t.t. Šie įsitikinimai gali būti sąmoningi ar nesąmoningi, bet jie turi didelę įtaką žmogaus nuotaikai ir elgesiui. KET padeda žmonėms atpažinti ir atsikratyti šių įsitikinimų bei pakeisti juos realistiškesniais ir naudingesniais.

 

Žmonės, kenčiantys nuo psichologinių problemų, gali išmokti geresnių būdų susidoroti su jomis. Tai reiškia, kad žmonės, kurie patiria psichologinį diskomfortą, nėra pasmerkti kentėti visą gyvenimą. Jie gali išmokti naujų įgūdžių ir būdų, kurie padės keisti savo mąstymą, emocijas ir elgesį bei taip pagerinti savo savijautą ir gyvenimo kokybę. Kognityvinė psichoterapija yra orientuota į sprendimus ir tikslus bei skatina žmones būti aktyviais ir atsakingais. KET taip pat padeda žmonėms stiprinti savo stipriąsias puses ir išnaudoti savo potencialą.

Kogityvinė terapija sieja psichodinaminę ir elgesio terapijas, dažniausiai ji yra šių abiejų terapijų pagrindas.

Moksliniais tyrimais įrodytas KET efektyvumas gydant: depresinius sutrikimus, panikos, fobinius nerimo sutrikimus, generalizuoto nerimo sutrikimus, mitybos sutrikimus, asmenybės sutrikimus, lėtinį skausmą, obsesinį kompulsinį sutrikimą, potrauminio streso sutrikimus ir daugelį kitų sutrikimų.

Kognityvinė elgesio terapija gydymui naudojama viena, arba kartu su medikamentiniu gydymu.

KET terapijoje planuojama 10–20 seansų, jų metu koreguojamas susitikimų skaičius priklausomai nuo terapijos eigos ir sutrikimo, kliento užsakymo terapijai.